Sezon coraz bliżej

bzura-chodakow

Mundialowe emocje są już za nami, w prasie zaczyna się „sezon ogórkowy”, kiedy łączy się wielkie nazwiska z wielkimi klubami i jeszcze większymi kwotami, a wszyscy zaczynają przygotowania do kolejnego sezonu. Nie inaczej wygląda to na naszym piłkarskim podwórku, choć oczywiście z zachowaniem odpowiednich proporcji. Przyjrzałem się więc temu, co czeka nasze lokalne drużyny w nadchodzących rozgrywkach.

Bzura na fali?

Jak zapewne większość czytelników pamięta, Bzura Chodaków zanotowała fantastyczną rundę wiosenną w poprzednim sezonie, zapewniając sobie tym samym utrzymanie w IV Lidze. Nie obyło się też bez małej pomocy innych klubów, które zmagały się z problemami licencyjnymi. Na wiosnę Bzura odnotowała świetny finisz, zwyciężając w 9 z ostatnich 14 spotkań, co było dosyć zaskakujące zważywszy na fakt, że w trzech pierwszych meczach nie zdobyła nawet punktu. Ostatecznie skończyła sezon na bezpiecznym 13 miejscu.

Co czeka chodakowian w nadchodzących rozgrywkach?

Największą zmianą jest ta na stanowisku trenera. Bzura zdecydowała się na nieprzedłużenie wygasającej umowy z Maciejem Śliwowskim, a na jego miejsce zatrudniony został 45-letni Robert Wilk. Nowy trener może się pochwalić niemal 300 występami na najwyższym poziomie rozgrywkowym, m.in. w Lechu Poznań, Górniku Zabrze, czy Widzewie Łódź. Po odwieszeniu butów na kołek został trenerem Pelikana Łowicz, a następnie Mazovii Rawa Mazowiecka.

W grupie północnej IV Ligi Mazowieckiej także doszło do zmian. Awans do wyższej klasy rozgrywkowej wywalczyła Polonia Warszawa, w miejsce której spadł Huragan Wołomin. Awansowały natomiast drużyny Skry Drobin, Korony Szydłowo, Nadnarwianki Pułtusk, Olimpii Warszawa oraz poprzedniego pracodawcy Roberta Wilka, czyli Mazovii Rawa Mazowiecka.

Podczas okresu przygotowawczego piłkarze Bzury rozegrają w sumie 5 meczów sparingowych. Przed nimi zostało tylko starcie z Żyrardowianką Żyrardów 9 sierpnia. Do tej pory chodakowianie wygrali wszystkie sparingi: 6-0 z KS Teresin, 4-2 z Mazovią Rawa Mazowiecka, 6-1 z Olimpią Chąśno oraz 2-0 z juniorami Polonii Warszawa. W pierwszym ligowym spotkaniu, które odbędzie się 15 sierpnia, drużynę z Chodakowa czeka wyjazd do Drobina na mecz z tamtejszą Skrą.

Promyk-Zaborowianka

Promyk zaświeci?

Rozgrywki IV grupy Warszawskiej A Klasy w sezonie 2013/14 Promyk Nowa Sucha zakończył na ostatnim stopniu podium. Mówi się, że najgorsza jest czwarta pozycja, ta zaraz za podium, lecz dla Promyka trzecie miejsce było równie pechowe, ponieważ do wyższej klasy rozgrywkowej awansują jedynie dwie drużyny. Zostały nimi Naprzód Brwinów oraz Zaborowianka Zaborów, do której Promykowi zabrakło 5 punktów. Po zwycięstwie nad Zaborowianką w 23. kolejce wydawało się, że gracze z Nowej Suchej zdołają awansować, lecz dwie kolejne porażki rozwiały te nadzieje i nawet wysoka wygrana w ostatniej kolejce nad Passovią Pass 4:0 nie zmieniła nic w ostatecznym układzie tabeli.

Po rozegraniu dobrego, premiowanego awansem sezonu w warszawskiej A Klasie w rozgrywkach 2014/2015 zagrają drużyny Naprzodu Stare Babice oraz Błękitnych Korytów. Mamy nadzieję, że w tym sezonie Promyk także włączy się w walkę o awans. Pierwsze spotkanie ligowe piłkarze rozegrają 15 sierpnia, kiedy na boisku w Nowej Suchej podejmą Błoniankę II Błonie.

Aby jak najlepiej przygotować się do zbliżających rozgrywek, gracze Promyka rozegrali do tej pory trzy mecze sparingowe. W pierwszym spotkaniu ulegli Błękitnym Korytów 5-3, lecz w dwóch kolejnych z Guzovią Guzów i KS Teresin odnieśli zwycięstwa, wygrywając odpowiednio 8-2 i 4-3.

Iłów powalczy?

Drużyna Unii Iłów, podobnie jak Promyka Nowa Sucha, zajęła w swojej klasie rozgrywkowej trzecią lokatę, niestety niepremiowaną awansem, i znalazła się za plecami Skry Drobin i Orła Goleszyn. Drużyna Orła została jednak zdeklasowana przez Olimpię Warszawa w barażach, przegrywając dwumecz 12-1 i ponownie będzie zmagać się w lidze okręgowej. Unia, w odróżnieniu od Promyka, walczyła o awans aż do ostatniej kolejki, w której mierzyła się ze Zrywem Bielsk. Iłowianie nie podołali jednak najważniejszemu zadaniu, przegrali w stosunku 2-4 i dali się wyprzedzić na ostatniej prostej Orłowi Goleszyn.

Po takim obrocie wydarzeń możemy spodziewać się, że w nowym sezonie piłkarze Unii będą chcieli udowodnić, że ostatnia porażka była tylko wypadkiem przy pracy i wywalczyć awans do IV Ligi.

Ważną zmianą w drużynie z Iłowa jest to, że z klubem pożegnał się dotychczasowy trener Janusz Kruszewski. Jego stanowisko zajął zaledwie 27-letni Bartosz Kozłowski, dla którego będzie to duże wyzwanie, ponieważ nigdy nie prowadził jeszcze seniorskiej drużyny.

W pierwszym przedsezonowym sparingu Unia rozstrzelała Sokoła Budki Piaseckie, sama jednak tracąc kilka bramek i wygrywała spotkanie aż 8-5. Pierwsze spotkanie ligowe zaplanowane jest na 23-24 sierpnia, kiedy do Iłowa przyjedzie Mazur Gostynin.

Unia Boryszew

Dużą nowością w naszym sochaczewskim światku piłkarskim będzie z pewnością Unia Boryszew. Tak, właśnie Unia Boryszew. Klub, który do okolicznych drużyn wysyłał szeregi utalentowanych juniorów teraz postanowił zatrzymać ich u siebie, „zwołać” graczy, którzy kopali tam za młodu oraz innych z okolic Sochaczewa i powołać do życia drużynę seniorów. Po raz pierwszy w historii Unia zgłosiła do rozgrywek ligowych drużynę seniorską.

Swoją historię seniorzy Unii zaczną pisać w IV grupie warszawskiej B Klasy, w której ich umiejętności przetestują między innymi Tajfun Brochów, Salos Żyrardów, czy druga drużyna Promyka Nowa Sucha.

Wiadomo już, że pierwsze spotkanie piłkarze Unii rozegrają 23 lub 24 sierpnia, kiedy to u siebie podejmą Orion Cegłów. Mecze domowe prawdopodobnie odbywać się będą na głównym boisku MOSiR w Sochaczewie.

Fot. Krzysztof Lewandowski

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)