5, 10, 15 – czyli o czym pisaliśmy dawno temu

2002

30 lipca 2002

Czytając gazetę sprzed 15 lat można doznać uczucia deja vu. „Ministerstwo Zdrowia tworzy Krajową Sieć Szpitali Publicznych. Na razie nie wiadomo, jaki cel przyświeca resortowi, jednak na wszelki wypadek wszystkie szpitale chcą być w KSSP. Także sochaczewski liczy, że zostanie zaliczony do najlepszych i najbardziej przydatnych szpitali. Walka toczyć się będzie o pieniądze. Placówki włączone do KSSP mogą liczyć na dotacje państwowe”.

Po siedmiu miesiącach oczekiwania firma IBI otrzymała od władz miasta jasną odpowiedź: nie chcemy Centrum Handlowego na obrzeżach Sochaczewa. Radni podjęli decyzję 14 głosami przeciw, 8 za, przy dwóch wstrzymujących się. Podjęcie decyzji poprzedzone było protestami kupców i rozmowami z samorządowcami – także gminy Sochaczew i powiatu.

W ciągu pierwszego półrocza 2002 roku na Mazowszu wydarzyły się 1 704 wypadki drogowe, w których zginęły 302 osoby, a ponad 2 100 zostało rannych. Jedną z najbardziej niebezpiecznych była droga Błonie-Sochaczew-Łowicz, niewiele mniej wypadków wydarzało się na trasie Młodzieszyn-Sochaczew-Bolimów.

2007

24 lipca 2007

Do rodzinnej tragedii doszło w Tułowicach. 28-letni mężczyzna zabił swoją teściową oraz poranił nożem żonę i siedmiomiesięczną córeczkę. Sprawca zbiegł, najprawdopodobniej ukrywał się w puszczy, trwały poszukiwania.

Prezydent RP Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową w związku z wypadkiem autokaru wiozącego polskich pielgrzymów. Do tragedii doszło we Francji. W Sochaczewie także opuszczono flagi do połowy masztu.

Natalia Partyka, zawodniczka SKTS, zdobyła cztery medale na mistrzostwach Europy juniorów rozgrywanych w Bratysławie. Była między innymi trzecia w grze indywidualnej.

W Iłowie trwała budowa nowej hali sportowej. Zakończenie prac planowane było na 2008 rok. Prace trwały także w Szkole Podstawowej nr 4 w Sochaczewie.

24 lipca 2012

To było lato, podczas którego na porządku dziennym były burze, gradobicia i wichury. Straty były duże, a gwałtowne zjawiska pogodowe bardzo dawały się we znaki mieszkańcom powiatu.

Teren dawnej Uniceramiki Boryszew S.A. miał nowego właściciela. W wyniku licytacji zdewastowane budynki i prawie 12-hektarową działkę, leżącą tuż obok zalewu boryszewskiego, przejęła firma GT Polska. Pieniądze, jakie pozyskano ze sprzedaży, trafić miały do wierzycieli upadłej Uniceramiki. Miasto uznało sprzedaż tego terenu za wielki sukces.

Policjanci z posterunku w Teresinie zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, którzy kradli „pasyjki” i mosiężne krzyże z cmentarza parafialnego w Pawłowicach. Sprawcy okradli około 30 grobów.

Rozpoczęły się prace związane z przebudową mostu w Kozłowie Szlacheckim. W pierwszej kolejności miała zostać zbudowana tymczasowa kładka dla pieszych, a następnie wykonawca przystąpił do odbudowy mostu z użyciem pozyskanej przez starostwo stalowej konstrukcji mostu wojskowego MS-54, wykorzystywanego wcześniej jako „Most Syreny”.

Zespół Szkół w Teresinie miał nowego dyrektora. Po odejściu ze stanowiska Stanisława Wójcika placówką miał kierować dotychczasowy wicedyrektor Wojciech Kruszewski.

Gazety przejrzała

Izabela Goryniak

2012

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)