5, 10, 15 – czyli o czym pisaliśmy dawno temu

2002

27 sierpnia 2002

Jak wynikało z policyjnych statystyk, od stycznia do końca lipca pijani kierowcy spowodowali 159 wypadków i 486 kolizji na Mazowszu. W wyniku tych zdarzeń zginęło 28 osób, a 210 zostało rannych.

Swoje statystyki przedstawiła też Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wynikało z nich, że od stycznia do połowy sierpnia na terenie pięciu gmin naszego powiatu doszło do kilkudziesięciu wypadków przy pracy rolniczej oraz do 52 zdarzeń w gospodarstwach domowych. Najczęściej były to upadki, pochwycenie i uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń oraz uderzenia, przygniecenia i pogryzienia przez zwierzęta.

W wypadku drogowym, do którego doszło 18 sierpnia w Nowym Dworze Mazowieckim, zginął Marek Kotański, założycie MONAR-u i MARKOT-u.

Na zdjęciu – ulica Staszica w 2002 roku…

28 sierpnia 2007

Na „Pożegnaniu Lata” w Iłowie wystąpili między innymi Shazza, Topless, Classic, Akcent, Bad Boys Blue. Gwiazdą imprezy był zespół Kombii, a poprowadził ją Krzysztof Skiba. Ciekawostka jest, że Zenek Martyniuk wystąpił ze złamaną nogą, ale, jak twierdziła publiczność, i tak „dał czadu”.

Zmarła Zdzisława Hausner, mieszkająca w Sochaczewie dziennikarka, aktorka i reżyserka. W ostatnich latach życia współpracowała z radiem Fama i Echem Powiatu.

Nad powiatem przeszła bardzo groźna wichura. Jej efektem były zerwane linie energetyczne, powalone drzewa, uszkodzone auta i pożar w miejscowości Skrzelew, gdzie od wyładowań elektrycznych zapaliła się stodoła. Doszło też do śmiertelnego wypadku w Janowie, gdzie samochód ciężarowy zderzył się z busem. Jak informowała straż, pośrednią przyczyną tego zdarzenia także była pogoda.

Na „ciekawy” sposób zarobkowania wpadło dwóch młodych sochaczewian – w wieku 14 i 17 lat. Policjanci zatrzymali ich, kiedy w nocy usiłowali ukraść z dachu jednej ze szkół miedzianą blachę.

2007

28 sierpnia 2012

20 sierpnia zmarł Wiesław Chmielewski, przez 19 lat prowadzący w sochaczewskim radiu cieszącą się ogólnopolskim prestiżem audycje „Wieczór bluesowy”. Zawsze perfekcyjnie przygotowany do audycji, zawsze z zapasem nowych płyt ze swojej przebogatej kolekcji. Sądzę, że nie ma drugiego takiego zbioru w Polsce. Wiesiek nie znosił niedoróbek. Utwory musiały być zawsze grane w odpowiedniej kolejności, nazwiska (nawet najbardziej egzotyczne) wymienione z prawidłową wymową, data urodzin artysty czy jakiegoś koncertu sprawdzona trzy razy. Jeśli czegoś nie był pewien na sto procent, w ogóle o tym nie mówił. Realizowałam jego audycje przez ponad 5 lat, więc sporo się nauczyłam. Między innymi tego, jak należy się przygotowywać do programu – wiedzieć wszystko na dany temat, ale mówić od siebie, z serca i głowy a nie z kartki. Uwielbiałam Jego opowieści o muzyce snute właśnie w taki sposób”. W taki sposób wspominałam Go pięć lat temu. Zdania nie zmieniłam mimo upływu czasu.

Zakończyły się prace związane z rozbudową przedszkola w Iłowie. Placówka zyskała dużą, w pełni dostosowana do potrzeb dzieci łazienkę, nową salę zajęć o powierzchni 40 m2 a także przestronny korytarz i gabinet dyrektora.

Gazety przejrzała

Izabela Goryniak

2012

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)