Jest radio w Sochaczewie, będzie radio w Kutnie

echopowiatu_radioQ2

O tym, jak zostać prezesem radia, jak się rozwija radio a jak się je tworzy od podstaw, o tworzeniu nowej radiostacji w Kutnie Maria Jesiołowska pytała Pawła Skumiała, prezesa Radia Sochaczew.

Minęło 3,5 roku od czasu, gdy został pan prezesem Radia Sochaczew. Można ten okres krótko podsumować jako rewolucję. Co się zmieniło?

Odwróciliśmy wizerunek sochaczewskiego radia do góry nogami. Pierwszą słyszalną zmianą była wymiana bazy muzycznej, odejście od grania w tygodniu disco polo. Disco polo zostało zachowane tylko w sobotę. Zależało nam również na wymianie dźwięków pod kątem jakości. Następnie powoli zaczęliśmy zmieniać sprzęt w radiu, przeprowadziliśmy audyt techniczny, podnieśliśmy poprzeczkę techniczną do góry, żeby dostosować się do obecnie panujących trendów w radiofonii. Okazało się, że trzeba było wymienić wszystko. Przeprowadziliśmy remont w niektórych pomieszczeniach, zmieniła się kolorystyka wnętrz.

Wspomniał pan o dostosowywania się do trendów. Radio posiada prężnie działającą stronę internetową i fanpage na Facebooku.

Założona została nowa strona internetowa, uruchomiliśmy fanpage. I jedno, i drugie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Obserwujemy statystyki. Wiemy, jakich mamy słuchaczy, do kogo docieramy.

I najbardziej widzialna zmiana – nazwa.

Tak. Dwa lata temu zdecydowaliśmy się na zmianę logo i nową nazwę stacji. Zachowujemy lokalność – stąd też zdecydowaliśmy się zmienić nazwę stacji z Radia Fama na Radio Sochaczew. Samo słowo fama oznacza pogłoskę i z niczym się nie kojarzy. Natomiast obecna nazwa jest tożsama z miastem i okolicą. Poza tym w Polsce są 4 stacje, które nazywają się Fama.

A Radio Sochaczew jest unikalne.

Dokładnie. Radio Sochaczew jest jedyne, nie będzie innego Radia Sochaczew, bo jest też jedno miasto Sochaczew.

Z pracą w radiu jest pan związany całe swoje życie zawodowe. Czy to wystarczy, żeby zostać prezesem radia? Kto może nim zostać? Jakie cechy powinien posiadać? Kupić radio pewnie można, ale potem trzeba coś z tym zrobić. Panu się udało rozwinąć istniejącą stację.

Osoba na takim stanowisku powinna doskonale znać branżę, w której pracuje. Z radiem jestem związany prawie 25 lat. Od najmłodszych lat interesowało mnie radio jako odbiornik, potem przyszła pasja związane z radiofonią. W 1993 roku zostało uruchomione Radio Fama, a ja dwa lata później zacząłem w nim pracować i od tamtego czasu moje życie zawodowe związane jest z tym fachem.

I ta wiedza się przydała?

Przydała się i przydaje się na co dzień, każdego dnia. Pracując tyle lat w radiu uczyłem się pracy na sprzęcie analogowym, potem jak wprowadzaliśmy komputerem. To jest wiedza stricte techniczna. Ale przez tyle lat pracując w rozgłośniach poznałem kulisy tej pracy. Poznałem trendy, nauczyłem się przewidywać różne zjawiska. Dzięki temu wiem, co jest ważne, na co zwracać uwagę, ale też jak dobierać pracowników i czego od nich oczekiwać.

Współpraca z ludźmi jest bardzo istotna.

Tak, dlatego rozmawiamy z nimi, robimy spotkania, szkolenia. Radio Sochaczew jest o tyle szczęśliwe, że pracują tu osoby z wieloletnim doświadczeniem. Niektóre kiedyś pracowały w Radiu Fama i po latach wróciły do Radia Sochaczew. Są też osoby, które pracowały w innych rozgłośniach. Każdy zatem ma doświadczenie. Dzięki mojemu doświadczeniu i ich – buduję tę jakość.

Czy wszystkie cele, jakie wyznaczył pan sobie przy zakupie radia, udało się zrealizować?

Nie będę skromny i powiem, że tak.

Przychodzimy zatem do dalszego etapu. W myśl zasady – jak się nie rozwijasz, to się zwijasz wziął pan udział w konkursie na nową częstotliwość w Kutnie. I wygrał ten konkurs.

Tak, decyzję dostaliśmy pod koniec czerwca. W kwietniu 2016 roku KRRiT ogłosiła konkurs na taką częstotliwość. Złożyliśmy wniosek. Ponad rok czekaliśmy na odpowiedź.

Dlaczego Kutno?

Przyznam się, że przegapiliśmy takie miasta jak Płock i Płońsk, na których częstotliwości też były konkursy. Wtedy nie śledziliśmy tego, ponieważ byliśmy zbyt zaabsorbowani rozwojem Radia Sochaczew. W momencie, gdy plan został zrealizowany, postanowiliśmy rozwijać się dalej. Kutno jest przecież blisko Sochaczewa.

Jak duża była konkurencja?

Ogromna. Do konkursu przystąpiło 15 podmiotów, m.in. Radio Eska, Grupa Radiowa Agora, Multimedia, Radio Zet, Radio Parada, Radio ABC, lokalna firma z Kutna.

Co takiego było w tym wniosku, że okazał się najlepszy?

Moim zdaniem przeważył program, który jest ściśle ukierunkowany pod lokalność mieszkańców Kutna. Istotne też było doświadczenie w prowadzeniu lokalnej rozgłośni.

A jak się będzie nowe radio nazywało?

Radio Q.

Skąd taka nazwa?

Q jak Kutno i q jak jakość.

Czyli stawia pan na jakość.

Duży nacisk na jakość, na kulturę, na muzykę i na kontakt ze słuchaczem.

Jaka będzie częstotliwość?

Radio Q 100,7 FM.

Wspominaliśmy wcześniej o szeregu zmian, które zaszły w Radiu Sochaczew. Sama stacja istniała jednak wcześniej, miało swoich słuchaczy. W Kutnie zaczyna pan od zera. Jaki będzie wyglądał ten proces?

Musimy ustalić miejsce, z którego będziemy nadawać, czyli gdzie będą powieszone anteny nadawcze. Musimy wynająć lokal, zbudować studio emisyjne i studio nagraniowe, dział reklamy, dział newsroomu, czyli dział informacji. Odbędzie się proces rekrutacji dziennikarzy i współpracowników nowej rozgłośni. Musimy rozbudować marketing – jest to bardzo istotne, ponieważ radio prywatne utrzymuje się tylko z reklam.

Zmienia nazwy Radia Sochaczew miała nawiązywać do lokalności. Czy będzie ona istotna w przypadku Radio Q?

Oczywiście, duży nacisk będziemy na to kłaść. Będziemy chcieli sprawdzić, czego słuchacze oczekują od nowego radia. Na pewno te stacje będą inne, choć model biznesowy będzie podobny, zwłaszcza że są to stacje lokalne.

A jaki jest target?

25-50 lat. Jest to przedział, kiedy jesteśmy najbardziej aktywni zawodowo, świadomi tego, co robimy. Do tych ludzi chcemy dotrzeć.

A co pana zdaniem będzie większym wyzwaniem – zmiana w istniejącym radiu czy tworzenie radia od podszewki?

Wydaje mi się, że Kutno będzie większym wyzwaniem. Budujemy radio od podstaw.

Ale stoi za panem też większe doświadczenie w tworzeniu stacji i zarządzaniu zasobem ludzki.

Tak, mamy doświadczenie, ale nie można wpaść w samozachwyt. Mam pewne obawy, ale radio w Kutnie będę tworzył ze wspólnikiem, Jarosławem Fenglerem, który ma ogromne doświadczenie w branży – ponad 20 lat, zna bardzo dobrze Kutno i który od roku współpracuje z Radiem Sochaczew. Wspólnie będziemy budować Radio Q. Połączymy jego doświadczenie z moim i myślę, że dość dynamicznie pojawimy się w Kutnie.

Dwoje różnych dzieci – jedno adoptowane, drugie rodzone. Nie będzie faworyzowania?

Nie, na pewno nie. Jedno dziecko jest już dorosłe i samodzielne, ale z pewnością nie poczuje się porzucone. To samodzielne dziecko, które już 25 lat gra w Sochaczewie pomoże drugiemu dziecku.

Dziękuję za rozmowę.

Zdjęcia – Małgorzata Kazur

echopowiatu_radioQ1

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)