Medal dla wiejskiego barda

echopowiatu_bard_RybnoPonad 60 lat pisania pięknych wierszy o ziemi sochaczewskiej i Mazowszu zostało nagrodzone ostatnio medalem pamiątkowym „Pro Masovia”. „Pro Masovia” jest wyróżnieniem okolicznościowym nadawanym osobom i jednostkom, które całokształtem działalności zawodowej i społecznej wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.

I właśnie w imieniu Marszałka Adama Struzika takim medalem odznaczył poetę ludowego Władysława Panka z Matyldowa Adam Orliński, radny Sejmiku Mazowieckiego. Wcześniej Władysław Panek został uhonorowany odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury.

Władysław Panek, rolnik z urodzenia, zadebiutował w 1950 roku wydając pierwszy tom swoich wierszy. Jego utwory drukowane były nie tylko w prasie krajowej, ale i w polonijnej w Paryżu, Kanadzie, USA i na Litwie. Współpracował między innymi z paryską „Kulturą” Jerzego Giedroycia. Należy do Krajowego Bractwa Literackiego oraz Domu Twórczości Ludowej w Lublinie. Na 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II powstał almanach poezji ludowej, który przedstawiciele ponad stu twórców wręczyli osobiście Papieżowi.

Jak pisze o naszym twórcy ludowym Janina Bronikowska, autor jest urodzonym z krwi i kości wieszczem i poetą, a tworzy tę poezję od samej młodości i służy kulturze i narodowi. Rozpowszechnił i rozsławił w swojej twórczości piękną Ziemię Sochaczewską i Mazowiecką. Tworzy dla społeczeństwa , dla kultury narodowej i dla potomnych.

Wydał ponad 30 zbiorów swoje poezji, a jak sam pisze o sobie

„Poezja się ze mną związała,

Od samej mojej młodości,

Przyszła i mi pieśni śpiewała,

Poezja mnie kocha z miłości”.

wach

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)