Nie taka zwykła wiejska szkoła

echo-powiatu-nie-taka-zwykla-wiejska-szkola

To określenie doskonale pasuje do placówki oświatowej w Wyczółkach. Od roku dyrektorem jest tu Alicja Gałaj. Jest dumna z miejsca, w którym pracuje już 32 lata, z grona pedagogicznego i pozostałego personelu, uczniów i ich rodziców.

90 lat, to całkiem niezły jubileusz. Taki właśnie obchodziła szkoła w Wyczółkach. Perfekcyjnie przygotowani uczniowie przedstawili blisko wiek historii szkoły. Było i poważnie, nastrojowo, ale też i bardziej na wesoło – tanecznie. Doskonale dobrane teksty piosenek w niesamowitym wykonaniu Anety Znamirowskiej dopełniły całości. Rodzice z kolei zaskoczyli wszystkich płonącymi tortami autorstwa jednej z mam.
Zespół Szkół w Wyczółkach to wyjątkowe miejsce, gdzie wszyscy czują się, jak w wielkiej rodzinie. To właśnie oni tworzą tę atmosferę.

echo-powiatu-nie-taka-zwykla-wiejska-szkola (2)

Blisko wiek temu

Historia szkoły w Wyczółkach sięga lat 20. XX wieku, kiedy nauka odbywała się w izbach wynajmowanych u miejscowych gospodarzy – u państwa Owczarków, Izydorków, Sobierajów, później także Baczyńskich, Błaszczyków, Kujawów i Chojnackich. Najczęściej podawaną datą powstania szkoły jest rok 1924.
W latach 30. XX wieku powstał Społeczny Komitet Budowy Szkoły, na czele którego stanął Jan Owczarek. Budynek szkoły wzniesiono z pomocą Towarzystwa Popierania Budowy Publicznych Szkół Powszechnych w Warszawie.
Szkoła została oddana do użytku w 1934 roku. Mieszkańcy Wyczółek byli dumni ze swej szkoły, gdyż na owe czasy jednopiętrowy budynek prezentował się bardzo okazale. Zajmował powierzchnię 373 m2, w tym mieściły się 4 izby lekcyjne, biblioteka szkolna, pokój nauczycielski. Prawdopodobnie pierwszą osobą kierującą szkołą w latach 1924-1932 była dawna guwernantka dzieci dziedziców Bielic, lecz nie zachowały się żadne dokumenty jednoznacznie podające nazwisko tej osoby. Kierownikiem szkoły od 1932 roku był Stanisław Jabłoński.

Konieczna rozbudowa

W czasie wojny nauka w szkole trwała do 1942 roku, potem budynek zajęli Niemcy. Po wojnie szkoła wznowiła funkcjonowanie, a w 1975 roku była jedną z kilku placówek oświatowych wchodzących w skład Zbiorczej Szkoły Gminnej nr 1 w Sochaczewie.
W latach 80. XX wieku mały budynek szkoły z trudem mieścił osiem klas, toteż rodzice wspólnie z dyrektorem Mieczysławem Głuchowskim czynili starania, by rozbudować szkołę. W 1987 roku powołano Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły, na czele którego stanął Karol Izydorek, a później Bohdan Krzemiński. Po roku intensywnej pracy, przy wszechstronnej pomocy zakładu opiekuńczego Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego w Bielicach, nowa część szkoły była gotowa.

Nowa szkoła i patron

1 września 1988 r. oddano do użytku rozbudowaną część szkoły z 5 klasopracowniami, świetlicą, kuchnią, gabinetem lekarskim i pierwszą w województwie skierniewickim pracownią komputerową. Oddanie szkoły połączono z uroczystością nadania imienia wielkiego sportowca – Janusza Kusocińskiego.
Od 1987 roku szkoła należała do Ogólnopolskiego Klubu Szkół noszących imię Janusza Kusocińskiego. 10 listopada 1990 roku odbyła się uroczystość nadania sztandaru. Jednym z wielu znakomitych gości był znakomity sportowiec, mistrz olimpijski – Zdzisław Krzyszkowiak.

Szkoła twórcza

W 1990 roku szkoła została przyjęta do Towarzystwa Szkół Twórczych. Było to wyrazem uznania za prowadzone innowacyjne metody i formy pracy, które realizowano w Klubie Nowatorów Pedagogicznych od 1985 roku. 1 marca 1993 roku, dzięki staraniom kierowników naukowych Towarzystwa Szkół Twórczych – Krystyny Chałas i dr Danuty Nakonecznej – został powołany Ośrodek Twórczej Pracy Pedagogicznej w Wyczółkach. Był to jeden z pierwszych w kraju ośrodek doradztwa metodycznego funkcjonujący przy szkole podstawowej.
Od 1991 roku w szkole funkcjonowały klasy autorskie posiadające własne programy dydaktyczno-wychowawcze, charakteryzujące się rozluźnionym systemem klasowo-lekcyjnym poprzez organizowanie zielonych czy zimowych szkół, obozów naukowych, warsztatów przedmiotowych, a także stosowaniem oceny opisowej.

Na sportowo

W latach 1993 – 1999 szkoła organizowała ogólnopolskie zawody, jakimi były Masowe Biegi Przełajowe Wyczółki – Gawłów z udziałem ponad dwóch tysięcy zawodników. W szkole gościli znani sportowcy, m.in. Władysław Komar, Irena Szewińska, Edward Skorek, Zdzisław Krzyszkowiak, Zbigniew Pacelt, a także siostrzenica patrona szkoły pani Hanna Rathe.

Jest gimnazjum

W 1999 roku, kiedy wprowadzono reformę szkolnictwa, przy Szkole Podstawowej w Wyczółkach powołano oddział zamiejscowy Gimnazjum w Wymysłowie.
W 2003 roku zakończył on działalność i powołano Publiczne Gimnazjum w Wyczółkach. Od 2010 roku funkcjonuje Zespół Szkół w Wyczółkach, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa w Wyczółkach oraz Publiczne Gimnazjum w Wyczółkach.

Kolejne metamorfozy

5 listopada 2006 odbyła się uroczystość otwarcia sali gimnastycznej. W latach 2008-2011 przeprowadzono termomodernizację szkoły. Wykonano remont starej części budynku. Wymieniono okna, instalację centralnego ogrzewania, ocieplono ściany i wykonano elewację całego budynku.
W 2014 roku szkoła przeszła kolejną metamorfozę. Wyremontowano wszystkie klasopracownie w rozbudowanej części, położono gładzie gipsowe, pomalowano ściany i wymieniono podłogi.

Codzienność

Podobnie jak w latach ubiegłych, ma tu miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Corocznie organizowane są Wigilie Środowiskowe, Pikniki Rodzinne, a także Zawody Lekkoatletyczne o Puchar Wójta Gminy Sochaczew. W styczniu obchodzone jest Święto Patrona Szkoły, w czasie którego mają miejsce spotkania z olimpijczykami. W 2014 r. gościli tu Iwona Dzięcioł-Markiewicz (łuczniczka) oraz Dariusz Goździak (pięcioboista).
Uczniowie i nauczyciele biorą udział w rozmaitych projektach edukacyjnych, odnoszą znaczące sukcesy sportowe, plastyczne, literackie, recytatorskie czy wokalne na różnych szczeblach, od konkursów gminnych przez powiatowe, aż po wojewódzkie i ogólnopolskie.
Szkoła obecnie składa się z 2 oddziałów przedszkolnych, 6 klas szkoły podstawowej i 3 klas gimnazjalnych. W szkole zatrudnionych jest 20 nauczycieli, pedagog, pielęgniarka oraz 10 pracowników administracji i obsługi.

echo-powiatu-nie-taka-zwykla-wiejska-szkola (1)

Honorowe medale

Na wniosek Adama Orlińskiego, radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, marszałek Adam Struzik uhonorował szczególnym wyróżnieniem dyrektor Alicję Gałaj oraz kilka innych nauczycielek ZS Wyczółki. Otrzymały one Medal Pro Masovia.
Wiele ciepłych słów o szkole mówił starosta Tadeusz Koryś, wójt Mirosław Orliński i dyrektor MOSiR Mieczysław Głuchowski, który wspomnień miał najwięcej. Przez 15 lat pełnił tu funkcję dyrektora, opowiadał więc o tamtych trudnych latach, o wspaniałym gronie pedagogicznym, o uczniach, o różnej drodze życiowej absolwentów.

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)